E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi

Eğitim detayı

Amacı; esnaf ve KOBİ'lerin internette satış yapmasını sağlamak için nitelikli insan kaynağının artırılması, daha fazla esnaf ve KOBİ’nin dijitalleşerek e-ticarete başlaması ve bu yolla kalkınmanın desteklenmesi olan bu eğitim Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde gerçekleştirilecektir.

TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi tarafından sahiplenilen proje; başta Amazon Türkiye, Trendyol, Yemeksepeti olmak üzere, Askon Design Center, Hipotenüs, IdeaSoft ve Ticimax’in iş birliği ve katkılarıyla hayata geçecek ve Merkezimiz tarafından yürütülecektir.

Bu eğitimle, hâlihazırda çalışan veya henüz çalışma hayatında bulunmayan kişilere e-ticaret eğitimi verilerek e-ticaret sektöründe nitelikli insan kaynağının artırılması, bu sayede işletmelerin internet üzerinden satış kabiliyetinin ve hacminin artırılması hedeflenmektedir.

Toplam 52 saatlik çevrimiçi eğitimin 34 saatini TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) eğitmenleri, geri kalanı ise sektörde profesyonel olarak görev alan uzman özel sektör temsilcileri tarafından verilecektir.

E-ticaret firmalarından tam destek

Amazon Türkiye Pazaryeri Genel Müdürü Ediz Habip: “Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek, Amazon olarak yaptığımız faaliyetlerin temel bir parçasını oluşturuyor. Bu doğrultuda Amazon Türkiye olarak TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde hayat bulan E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi programını desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. E-ticaret sektöründe kariyerini geliştirmek isteyen uzmanları ve Türkiye’deki KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuğunu güçlendirecek bu eğitim programının, sektörün gelişmesine ve daha fazla KOBİ’mizin e-ticaretin avantajlarından faydalanmasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar: “Sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi paylaşarak Türkiye'nin dijitalleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Satıcılarımızın e-ticarete adaptasyonuna katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz eğitim platformumuz Trendyol Akademi ile onların e-ticaret gelişimine katkı sağlıyoruz. Öte yandan, afet bölgesindeki yerel üretici, satıcı ve esnafa katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Siparişin Umut Olsun’ programı ile deprem bölgesindeki işletmelere teknoloji ve e-ticaret danışmanlığı veriyoruz. TOBB ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile hem daha fazla KOBİ’mizin dijitalleşmesine ve e-ticarete adım atmasına destek sağlayacak hem de afet bölgesinin yaralarını dayanışmayla sarmaya devam edeceğiz.”

Yemeksepeti CEO’su Mert Baki:  “E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi Projesi, TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde e-ticaret sektöründe nitelikli insan kaynağını artırmayı ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dijitalleşme sürecine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ana destekçi olarak sunduğumuz maddi desteğin yanı sıra yöneticilerimiz de bu eğitimlerde ‘hızlı ticarette datanın yeri’, ‘hızlı ticarette iş ortaklarıyla ilişki yönetimi, iş ortağı deneyimi geliştirme ve büyüme stratejisi’, ‘hızlı ticarette ideal kullanıcı deneyimi tasarımı’ hakkında sunumlar yaparak katılımcılara bilgi ve deneyimlerini aktaracak.”

Askon Design Center Genel Müdürü İsmail Okan Konyalıoğlu: “TOBB ve iş ortaklarının katkıları ile hazırlanan bu program katılımcılarına teori ile güncel pratiğin harmanlanmış şeklini sunuyor olacak. Güncelde yaşanmış tecrübeler ışığında birebir soru sorma imkânını tanıyan bu programın hem bireyler için hem de dijital mecralarda konumlanmayı düşünen KOBİ’ler için bir fırsat olduğuna inanıyoruz”.

Hipotenüs Genel Müdür’ü Kemal Çatmakaş: “TOBB eğitiminde, 21 yıllık e-ticaret altyapı serüveni içinde bizim ya da müşterilerimizin yaşadığı deneyimleri de içinde barındıran vakalardan da bahsedeceğiz. Katılımcılara sadece bilgi değil aynı zamanda da kavramsal olarak eğitim sunacağız. Bu eğitim kapsamında anlatacağımız konular, Hipotenüs özelinde örneklendirilecek olsa da tüm e-ticaret ekosistemi için geçerli olan önemli detayları barındıracak.”

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara: "E-ticaret ekosistemi her geçen gün büyüyor ve nitelikli işgücü ihtiyacı da buna paralel olarak artış gösteriyor. Ancak günümüzde milyonlarca istihdam potansiyeli uzman personel eksikliği sebebiyle kullanılamıyor. E-ticaret işletmelerinin de uzman personel ihtiyacı bulunuyor. Biz de IdeaSoft olarak e-ticaret sektöründe uzman iş gücü istihdamı için üniversitelerden sonra şimdi de TOBB ile işbirliği gerçekleştiriyoruz.”

Ticimax Kurucu CEO'su Cenk Çiğdemli: “Bu proje hem akademisyenler hem de sektör paydaşlarının birlikte gerçekleştireceği bir eğitim programı olarak, pratik ve teorik bilgiyi bir araya getiriyor. Bu özelliğinden dolayı, sektördeki önemli bir boşluğu dolduracaktır. E-ticarette uzman sıkıntısı önemli problem. Bu alanda istihdam açığı her geçen gün büyüyor. Bu projeyle hedeflerden biri de TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde bu açığı hızla kapatabilmek." 

Sertifika:

Eğitime % 70 devam mecburiyeti bulunmaktadır. Eğitim sonunda yapılacak yazılı sınavdan 60 ve üzerinde not alan kişiler adına, E-Devlet’te de sorgulanıp doğrulatılabilen dijital başarı sertifikası hazırlanacaktır.

Eğitim içeriği:

 • e-Ticaretle İlgili Temel Kavramlar ve e-Ticaretin Gelişimi
 • e-Ticaret Bilişim Teknik Altyapısı
 • Uygulamalı e-Ticaret Sitesi Kurulumu (Ticimax)
 • Görünürlük Artırma (Trendyol)
 • Mağaza Yönetimi ve Görünürlük Artırma (Hipotenüs)
 • e-Ticaret Hukuku
 • e-Ticarette iş modelleri
 • e-Ticaret ödeme sistemleri
 • Entegrasyon Sistemleri
 • e-Ticarette Güvenlik
 • Yapay zeka ve büyük veri
 • Big Data, UX Design, Vendor Relations and Growth Strategy (Yemeksepeti)
 • Operasyon stratejileri
 • Amazon’la Türkiye’de ve Dünyada Satış (Amazon Türkiye)
 • Pazarlama
 • Tedarik ve Tedarik Zinciri Yönetimi
 • e-ticarette Stok Yönetimi ve Entegrasyon, Lojistik (IdeaSoft)
 • e-Ticarette Problemler ve Çözüm Yolları  (Askon Design Center)